Otevře nám náruč?

To jsme si zase užili světa.

- máme doma novej stroj. Nebo teda stroje. Jednu skvělou kosu ze Slovinska, druhou z Rakouska a povím vám, to je čirá radost se do toho opřít.

- Jáňa oprášila mašinu a ušila krásný závěsy.

- zahrádka nám bují pod rukama. A ano, nepřítel číslo jedna jsou aji u nás slimáci. Jsou všude a jsou jich stovky. A je to teda hnus kentus.

- byli jsme na houbách a bramboračka s nima je epochální.

- taky za náma přijeli na brigošku Lála s Jirkou. Nakonec jsme si řekli, že co není vyloženě k nepoužití, tak někde na pozemku využijem, takže z rozbitejch cihel a tašek spravuju cestu, kde jsme založili hnojniště a jednou tam budou taky ovečky. Z celých cihel uděláme podklad pro IBC tanky na dešťovku... Z fošen a prken pomalu stloukáme vyvýšený záhony.

- Jáňa se s vervou pustila do řízení. Tady na jihu bude tenhle kumšt halt nezbytnost.

- žijou tu s námi potkani a užovky. Ty první zkusíme nějak vyhnat, těch druhejch se zatím vždycky leknem a pak se radujem, jak životadárný místo jsme to našli. Ani jedny jsem ale ještě nestihnul vyfotit.

- co jsem vyfotit stihnul bylo mraveniště, který jsem našel ve starým pařezu, co se mi rozpad pod rukama. Ne, že bych k němu měl nějakou hlubokou myšlenku, prostě se mi jen líbilo.

- udělali jsme letošní první marmošku z meruněk od babiček a snad stihnem do konce týdne ještě chutney z naší rebarbory.

- je nádherný moct si každý ráno skočit na zahrádku a natrhat si maliny a jostu a třešně do ovesný kaše. Brzo snad přijdou na řadu borůvky. To prostě panelák neumí,

- co panelák umí, je sucho. Jako jo, tenhle rok je ďábelsky deštivej, ale stejně je trochu náročný postupně objevovat, kde nám vlhnou zdi a pak marně špekulovat, proč. Halt si budeme muset asi na pár dní zatopit a rekonstrukci nakoumat chytře právě s ohledem na vlhkost. Možná je vlastně i dobře, že je právě letošek tak vlhkej. Pro přírodu určitě a pro objevení míst, který u nás uměj navlhnout, tuplem.

- blbne nám domácí vodárna, takže další řemeslník, kterýho pozvem, bude instalatér. Vystřídá se tu s pánem na domácí ČOVku, což se nakonec jeví jako nejlepší řešení našich odpadů.

- přes to přese všechno, co jsem tu psal, je ale nejzářivejším bodem posledních dní, že jsme s Jáňou dneska vedli a zítra povedeme workshopy s lidmi, kteří dělají projekty navázané na sociální podnikání, cirkulární ekonomiku, komunitní energetiku... V Kabinet CB (což je samo o sobě místo, se kterým se chcete seznámit, jestli vás zajímá dávání novýho života věcem, který by někdo jinej zahodil) jsme oprášili rok a půl stávkující kumšt provázení workshopy naživo a řešili cílové skupiny, záměry, práci s potřebami lidí... a byla v tom energie, zajímavý příběhy, krásný lidi. Dává mi to velkou naději, že to, co s Janou umíme a realizujeme zatím hlavně pro Brno a Prahu, půjde dělat i v regionu, kam jsme přišli a který s určitou dávkou pokory a respektu prosíme, aby nám otevřel náruč.

#zitpomalsi

Roman Hřebecký

Roman Hřebecký

Prchávaje někdy od lidí vídám to, co jiní nevidí
Pomalší